Serwis maszyn rolniczych – o czym należy pamiętać?

 

Niestety nawet najlepsze maszyny rolnicze od renomowanych producentów, mogą ulec awarii w najmniej spodziewanym momencie. Aby ograniczyć to ryzyko i znacząco wydłużyć żywotność swoich maszyn warto pamiętać o systematycznym serwisie.

Dlaczego warto postawić na profesjonalny serwis?

Maszyny rolnicze jak powszechnie wiadomo pracują zazwyczaj w bardzo trudnych warunkach, dlatego też narażone są na spore obciążenia. Do awarii i usterek może dojść nie tylko w trakcie sezonu, ale również w czasie zimy, gdy maszyny nie są użytkowane. Po żniwach warto odpowiednio zabezpieczyć wybrane części do maszyn rolniczych, dzięki czemu poradzą sobie one nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Awaria maszyn rolniczych niestety wiąże się z przestojami, które generują poważne straty finansowe. Dzięki serwisowi jak wspomniano we wstępie, można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

O czym należy pamiętać?

Maszyny rolnicze powinny być nie tylko prawidłowo eksploatowane, ale również muszą być odpowiednio przechowywane. Bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim sezonowe kontrole maszyn rolniczych, które warto wykonać przed i po sezonie. Dobry fachowiec powinien sprawdzić nie tylko poszczególne części, ale również wszelkie płyny eksploatacyjne. Podczas standardowego przeglądu powinno zwrócić się uwagę na filtry powietrza, olej silnikowy oraz olej przekładniowy. Nie można zapominać także o chłodnicy, ponieważ to właśnie ten element najczęściej ulega awarii. Niektóre części zamienne do maszyn rolniczych mogą być dość trudne do kupienia i mogą znacząco uszczuplić domowy budżet, dlatego też lepiej zapobiegać poprzez systematyczny serwis.

Materiały eksploatacyjne do maszyn rolniczych – o czym należy pamiętać?

Jeżeli chodzi o materiały eksploatacyjne do maszyn rolniczych, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oleje. Jeżeli chodzi o starsze silniki, to są one zdecydowanie mniej wymagające, dlatego też można postawić na zwykły olej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zachodnich maszyn rolniczych, w których to stosuje się bardziej wymagające silniki, dlatego też warto postawić na lepsze oleje. Oprócz okresowej wymiany płynów eksploatacyjnych warto pomyśleć o zabezpieczeniu powłok ochronnych, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zatrzymać odpowiednie właściwości użytkowe sprzętu. Przy maszynach rolniczych kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczne czyszczenie, smarowanie, mycie oraz uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych. Przy niektórych maszynach niezbędne jest także dokonywanie czynności regulacyjnych.