Must have gabinetów stomatologicznych

Każda branża posiada jakieś przedmioty, które są bardzo specyficzne, dzięki czemu w mgnieniu oka można poznać o czym mowa. W przypadku branży stomatologicznej najbardziej rozpoznawalna jest kątnica turbinowa. Sama nazwa niewiele mówi, jednakże zamieszczone poniżej zdjęcie powinno już rozwiać wszelkie wątpliwości.

Znamy ten element ze wszystkich gabinetów stomatologicznych. W kątnicach umieszczone są różnego rodzaju wiertła, różniące się przeznaczeniem. Każdy rodzaj zabiegu wymaga innego rodzaju wiertła.  Co istotne, wiertła mogą zostać zastąpione chociażby głowicami polerskimi. Ich zadaniem jest odpowiednie wypolerowanie powierzchni materiału, by jak najbardziej przypominał naturalny ząb.

W każdym gabinecie dostępnych jest kilka kątnic, nie tylko turbinowych. Wynika to z faktu, iż pracują z różną prędkością, stosowane są przy różnych zabiegach i w połączeniu z innymi narzędziami. Kątnice takie występują w różnych wariantach chłodzenia. Spotykamy się z kątnicami chłodzonymi zewnętrznie lub wewnętrznie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest system chłodzenia rozproszoną wodą, tzw. sprayem wodnym. Istnieją rozwiązania pojedyncze, podwójne, potrójne i poczwórne. Najczęściej spotykamy system pojedynczy lub poczwórny, w zależności od klasy urządzenia. Większość stomatologów decyduje się na głowice podświetlane, które ułatwiają pracę. Oświetlenie poprawia widoczność w miejscu zabiegu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu oraz zwiększa szansę na znalezienie problemów, które pierwotnie nie zostały wykryte.