Czerwone wino włoskie – niezapomniany smak?

Choć to Francja uważna jest za potentata, jeśli chodzi o czerwone wina, to jednak serce nakazuje zmienić nieco region Europy i udać się z wyborem niezapomnianego wina nieco na południe. Włochy, bo oczywiście o ten kraj chodzi, oferują miłośnikom wina naprawdę niezwykłe, kultowe wręcz odmiany wina. Które z nich charakteryzują się niezapomnianym, unikatowym smakiem?

Wina z Toskanii

Nie da się ukryć, że gdy rozważa się, jaki wino włoskie kupić, tym najczęściej przychodzącym na myśl będzie wino pochodzące z Toskanii, czyli Chianti. W zależności od producenta wino to może charakteryzować się różnymi smakami, lecz jedno jest pewne, zawsze będzie to wino młode, najczęściej posiadające lekko owocowy smak. Nie oznacza to jednak tego, że na rynku można znaleźć wiele pozycji leżakujących o wiele dłużej, a przez to zyskujących naprawdę mocny i wyrazisty smak. Jakie konkretnie wino z Toskanii jest najlepsze? Nie da się ukryć, że bezkonkurencyjne jest Vino Nobile di Montepulciano lub Brunello di Montalcino. Z nieco tańszych pozycji warto polecić natomiast Supertuscan.

Wina z Veneto

Veneto to region we Włoszech, który cechuje się największą ilością winnic w kraju, co powoduje, że Veneto uważane jest wręcz za przemysłowego producenta win. Można tu znaleźć nie tylko klasyczne czerwone wino, lecz również i białe. Co ciekawe, o ile duże i luksusowe marki są łatwo dostępne w Polsce, to już jednak produkty małych winnic z tego regionu są w Polsce praktycznie nieznane. Warto więc podczas szukania czegoś wyjątkowego zagłębić się nieco mocniej w lokalne, niewielkie winnice, ponieważ dzięki temu możliwe staje się znalezienie pozycji, która cechować się będzie naprawdę zniewalającym, niezapomnianym smakiem.

Wina z Sycylii

Myli się ten, kto uważa, że dobre włoskie wina powstają jedynie na zboczach gór na północy Włoch. Również i rozpalone słońcem południe oferuje całkiem sporą ilość niezwykłych trunków. Dobrym przykładem takiego winnego regionu jest znana na całym świecie Sycylia. Zdecydowanie najbardziej znanym i rozpoznawalnym winem z Sycylii jest Marsala, która charakteryzuje się dość dużą jak na wino ilością alkoholu.

Podsumowanie

Picie wina to niezwykła przyjemność. Nic więc dziwnego, żer towarzyszy ono nam nie tylko do posiłków, lecz stanowi niezwykłą przyjemność samą w sobie. Chcąc wypić naprawdę niezwykle i niezapomniane w smaku wino, zdecydowanie warto sięgnąć po jeden z wielu modeli produkowanych we Włoszech. Niezwykle długa tradycja uprawy winogron, a także produkcji win gwarantuje, że każde kupione z tego kraju wino będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem.